ARCHIWUM SPOŁECZNE RODZIN RÓŻAŃSKA

SAMSUNG CSC
ARCHIWUM SPOĚECZNE SAMSUNG CSC

Czy schowane w szufladach rodzinne pamiątki, fotografie albo dokumenty mogą mieć wartość dla naszej lokalnej społeczności? Czy z prywatnych zbiorów można stworzyć społeczne archiwum? Jak najbardziej! Archiwa społeczne ocalają osobiste historie. Budują pamięć i wspólnoty. Gromadzą i udostępniają fotografie, wspomnienia, relacje.

Historia wielu miasteczek, wsi, dzielnic nie zostałaby opowiedziana, gdyby nie aktywność wolontariuszy tworzących ruch tzw. archiwistyki społecznej. Gromadzą oni zdjęcia, dokumenty, wspomnienia po to, aby je szeroko udostępnić. Pukają do domów prywatnych, żeby zapytać o cenne archiwalia, przeglądają stare kroniki szkolne, parafialne, nagrywają wspomnienia mieszkańców. Dzięki temu docierają do historii autentycznej, widzianej z wielu perspektyw.

W ramach projektu stawiamy sobie za cel stworzenie archiwum społecznego mieszkańców, organizacji i instytucji Różańska poprzez wyłuskanie (spisanie/nagranie) ciekawych historii rodzinnych, wspomnień, zebranie zdjęć, dokumentów i innych pamiątek oraz udostępnienie ich szerokiemu gronu odbiorów.

Docelowym efektem naszych działań będzie:

  • Elektroniczna baza co najmniej 400 zgromadzonych, zeskanowanych, opisanych dokumentów, zdjęć, historii. Gromadzić je będzie animator społecznego archiwum odwiedzający poszczególne rodziny. Materiały ukażą się na stronie www.nasze.rozansko.pl wzbogacając dotychczas zebrane wiejskie archiwalia. 
  • Kilkudniowa ekspozycja/wystawa zebranych materiałów w formie „Izby Pamięci” np. w świetlicy wiejskiej w Różańsku.
  • Tablice edukacyjne o Różańsku. Powstanie 7 takich tablic. Ekspozycja np. w „Izbie Pamięci”, podczas wiejskich imprez plenerowych oraz później na stałe w różnych miejscach/instytucjach w Różańsku.
    Zakres tematyczny np.:

    •  historia Różańska – 3 tablice, 
    • historia szkoły – 1 tablica,
    • historia parafii Różańsko – 1 tablica,
    • historia biblioteki – 1 tablica,
    • historia klubu sportowego – 1 tablica.
  • Nagranie filmów dokumentalnych – wywiadów z pionierami, nestorami różańskich rodzin, opisującymi lata swojej młodości oraz pierwsze lata polskiego Różańska. Planujemy nagranie trzech takich filmów, ich upublicznienie w sieciach społecznościowych. Działanie to pozwoli na upodmiotowienie najstarszych mieszkańców Różańska i włączenie ich w działania projektowe a także zmniejszenie dystansu międzypokoleniowego (dzieci i młodzież zobaczą w seniorach dysponentów ciekawej wiedzy, świadków historii).
  • Wydanie drugiej (uzupełnionej) edycji monografii o Różańsku. Publikacja „Różańsko. Nasze dziedzictwo, nasza tożsamość” wydrukowana zostanie w nakładzie co najmniej 200 egzemplarzy i trafi do każdej zainteresowanej rodziny w Różańsku a także dawnych mieszkańców Różańska.

Chcemy, aby mieszkańcy dostrzegli, że historia to nie jest coś obok. To nasza historia i my z jej tradycji wyrastamy. Nasi przodkowie i my sami ją współtworzymy. Wieś Różańsko, i generalnie cała Polska Zachodnia, wkroczyła w niepodległość dopiero w 1945 r. Tę niepodległość przywieźli tutaj mieszkańcy, przesiedlani ze wschodu na zachód.

Opisane działania to nic innego jak praktyczna edukacja historyczna, sprzyjająca budowaniu tożsamości lokalnej, odkrywaniu historii Różańska, historii najbliższej okolicy, jak i samych mieszkańców. 

Doskonałą okazją ku temu będzie przypadająca w 2022 roku 75. rocznica nadania Różańsku polskiej nazwy (formalnie nastąpiło to 15 marca 1947 r., wcześniej Różańsko nazywało się Rosenthal).

Osobą odpowiedzialną za tworzenie archiwum społecznego Różańska jest pan Janusz Baranowicz. 

Macie w domu jakieś ciekawe zdjęcia, dokumenty? Chcielibyście podzielić się ciekawymi rodzinnymi historiami? Skontaktujcie się z Panem Januszem: 604 260 234 | e-mail: j.baranowicz58@gmail.com

Skip to content