RODZINNA WYCIECZKA

1-WhatsApp Image 2021-09-04 at 13.47.50
3-WhatsApp Image 2021-09-04 at 16.34.08 2-WhatsApp Image 2021-09-04 at 14.22.16

Większość mieszkańców Różańsko nigdy nie miała okazji spojrzeć na swoją najbliższą okolicę okiem turysty, odwiedzić ciekawe miejsca, zobaczyć kluczowe zabytki, nie ma także zbyt dużej wiedzy na temat ciekawej historii lokalnej.

Na tej kanwie zrodził się pomysł organizacji jednodniowej rodzinnej wycieczki edukacyjnej śladem lokalnych miejsc pamięci historycznej oraz unikalnych punktów przyrodniczych. Wycieczka stanowić będzie nie tylko okazję do zacieśniania więzi rodzinnych, będzie również praktyczną formą edukacji historycznej i sposobnością by (w końcu) odwiedzić i poznać historię miejsc, które przez całe życie miało się niemal na wyciągnięcie ręki.

Ramowy program wycieczki:

  • Czelin – pomnik pierwszego polskiego słupa granicznego nad Odrą w formie obelisku w kształcie stylizowanego orła
  • Gozdowice – pomnik sapera upamiętniający działania polskich wojsk inżynieryjnych w walkach nad Odrą w 1945 r.; przejście tzw. „wąwozem śmierci” do Odry, Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego
  • Stare Łysogórki – cmentarz wojenny żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego (pochowanych jest tu 1987 żołnierzy, w tym 346 nieznanych). Pomnik wdzięczności symbolizujący powrót ziem zachodnich do Macierzy (kobieta z dzieckiem) i forsowanie Odry (żagiel). Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego ukazujące przebieg forsowania Odry. Obok muzeum na cokole – czołg Is-2 (z możliwością wejścia do środka). Ciekawostka: w lesie na szlaku o długości 3350 m wytyczono stacje Drogi Krzyżowej oraz postawiono tablice poświęcona polskim męczennikom.
  • Siekierki – taras widokowy na dawnym moście kolejowym Siekierki – Neurüdnitz
  • Cedyna – wzgórze tarasu nadodrzańskiego (góra Czcibora) o wysokości 54,5 m na którego szczycie odsłonięto monumentalny pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą (18 m wysokości i 10 m szerokości), wyobrażający podnoszącego się do lotu orła, upamiętniający bitwę pod Cedynią, na wzgórze prowadzi 230 kamiennych schodów. W pobliżu Cedynii jest też najdalej wysunięty na zachód fragment Polski.
  • Brwice – największy w Polsce okaz sekwoi (mamutowca olbrzymiego) w Brwicach posadzony w 1895 roku, jak na ten gatunek jest to wciąż malutkie i młode drzewko ale i tak ma już 27 metrów wysokości.
  • Widuchowa – taras widokowy w Widuchowej wybudowano na jej najwyższym wzniesieniu, czyli Słowiańskiej Górze liczącej 72,6 m n.p.m. Konstrukcja ma dwa poziomy. Dolny to taras wypoczynkowy z miejscami do siedzenia, a górny to taras widokowy w postaci pierścienia, do którego prowadzą dwa niezależne ciągi schodów. Turyści mogą podziwiać ze szczytu nie tylko malowniczą Dolinę Dolnej Odry, ale także rzadkie gatunki ptaków.

Na potrzeby organizacji wycieczki poniesiony zostanie koszt wynajmu autokaru, koszt przewodnika (regionalista), koszt biletów wstępu do muzeów oraz koszt wyprawki (poczęstunek na trasę) oraz obiadu na trasie dla uczestników.

Kiedy?
4 września 2021 r.

Skip to content