Wakacje z ziołami w Różańsku

Za nami dwa dni niezwykle ciekawych warsztatów ziołolecznictwa i kosmetyki naturalnej w Różańsku, jakie odbywają się w ramach projektu „Rodzina ma tę moc”. Instruktorką zajęć jest p. Bogusława Sługocka.

Plan pierwszego dnia był następujący:

  1. Rozpoznawanie i zastosowanie roślin dziko rosnących np. podagrycznik, babka lancetowata, glistnik jaskółcze ziele, błyszczyk kurdybanek…
  2. Wykonanie maceratów: a) olejowe z babki lancetowatej, rozmarynu, liści laurowych, które wykorzystaliśmy do wykonania dwóch maści (z babki lancetowatej sprawdzającej się w łagodzenie stanów zapalnych szczególnie po ukąszeniach owadów czy trudno gojących się ranach) i maści laurowo-rozmarynowej stosowanej na bolące stawy mającej właściwości również rozgrzewające, b) glicerynowy z płatków róży domesteńskiej wykorzystany do zrobienia różanego kremu.
  3. Zrobiliśmy pastę miętowo-groszkową na kromce pełnoziarnistego chleba.

Plan drugiego dnia był następujący:

  1. Każdy mając do dyspozycji naturalne produkty wykonał krem nawilżający.
  2. Robiliśmy dwa rodzaje świec: do masażu sojową wzbogaconą woskiem pszczelim, masłem kakaowym, masłem shea, olejami: makadamia ze słodkich migdałów, z pestek moreli…, witaminą A i E oraz olejkami zapachowymi, oraz świecę z płatu wosku pszczelego.
    3.Zrobiliśmy tartę serową z dodatkiem dziko rosnących roślin.

Kolejne dwa dni zajęć już w czwartek i piątek.

Skip to content